• Janka Rampáčková

Spoznaj Dianu Dobrescu a Roba Farkaša, ktorí sú dnes už neodmysliteľnou súčasťou festivalu Move Fest

Updated: Aug 12, 2020

Ľudia pohybujúci sa okolo Move Festu, festivalu súčasného tanca, nie sú iba tanečníci, choreografi, taneční aktivisti, či performeri. Na začiatku, v roku 2018, stál festival len na troch ľuďoch – dramaturgičke Katke Rampáčkovej, produkčnej Miške Sabolovej a Janke Rampáčkovej, ktorá strážila rozpočet a financie. Od prvého momentu sa však okolo nich začal tvoriť tím dôležitých profesionálov z iných oblastí, bez ktorých by organizácia festivalu nebola možná. Sú to mladí, tvoriví, kreatívni a veľmi spoľahliví ľudia. Dnes ti predstavíme svetelného multi-inštrumentalistu Roba Farkaša zo sedemminut a fotografku Dianu Dobrescu.

Čo sa vám vybaví, keď niekto povie Move Fest?

Diana: Akrobacia, letné lúče slnka, úsmevy a Danceoke.


Robo: Starí známi a nové tváre, zážitky a výzvy.V čom spočíva vaša spolupráca s Move Festom?

Diana: Pre Move Fest pracujem ako fotografka. Dokumentujem celý priebeh festivalu ale najdôležitejšou súčasťou mojej práce je tzv. divadelná fotografia. Fotiť pohyb pri ťažkých svetelných podmienkach je náročné. Každé predstavenie je špecifické a vždy je to nová skúsenosť, z ktorej sa veľmi teším. Reportážnej fotografií sa nevenujem, keďže môj záber je reklamná fotografia, ale tento projekt je moja srdcovka. Move Fest ma naučil veľa o pohybe, radosti z neho a dodáva mi inšpiráciu a fantáziu. Fotografiu mám rada hlavne kvôli tomu, že mi dáva možnosť spoznať nových ľudí a veci. V Košiciach mám tri najobľúbenejšie projekty, o ktorých si myslím, že majú vysokú kvalitu a sú veľkým prínosom – je to Move Fest, OMG - Otvorená Mestská Galéria a Eastern Design Conference.


Robo: Venujem sa technickej stránke festivalu. Pred začiatkom festivalu musím vybaviť množstvo mailov a telefonátov, ktoré vedú k dohode medzi požiadavkami účinkujúcich a možnostiami priestoru, kde sa má predstavenie odohrávať. Keďže som sám svetelný dizajnér a cestujem s tanečnými predstaveniami viem, ako veľmi dôležitá je kvalitná lokálna podpora pre hosťujúci súbor. Každé predstavenie je nová výzva, nové zážitky a nové podnety. Nič ma nepoteší viac, ako úprimné poďakovanie hosťujúcich umelcov, ktorí práve odohrali predstavenie.Aké momenty vám utkveli v pamäti z uplynulých dvoch ročníkov a prečo?


Diana: Nový cirkus a detské tanečné predstavenie JUMIKA vytvorené Katkou Rampáčkovou. Každopádne pre mňa je to o svetelnom dizajne, emócii z predstavení, ktorú len ťažko opíšem a hlavne o priateľskej atmosfére počas celého festivalu.


Robo: Momenty? V konečnom pohľade hľadíte na festival ako na jeden celok, po skončení ktorého a vrátení požičanej techniky, vypratania priestoru, naloženia posledného súboru do dodávky a zamávania na šťastnú cestu domov z vás opadne všetko to napätie. Samozrejme sú aj momenty, ktoré mi utkveli v pamäti… sú to tie, ktoré sa dejú mimo pohľadu publika. Len málokto tuší, čo všetko sa skrýva za technickou prípravou festivalu takéhoto rozsahu. Či už sú to nočné montáže techniky na nasledujúci deň, niekedy aj pre dve predstavenia naraz kvôli priestorovej logistike alebo skoré ranné vstávanie, aby sa tanečníci dostali do sály a mohli sa zahriať pred predstavením. Celý festival sa skladá z množstva malých momentov, ktoré utkvejú v pamäti... “Pamätáš sa, jak sme ho zabudli v sále?” :)Ako hodnotíte prínos festivalu súčasného tanca pre bežného diváka ?

Diana: Všetko, čo sa robí s láskou a nadšením pre ľudí, má veľký prínos pre kohokoľvek. Myslím si, že ak bežný divák zavíta na Move Fest, odíde inšpirovaný, oddýchnutý a bude sa na pohyb pozerať iným spôsobom ako doteraz.


Robo: Určite je výborné, že sa takýto festival organizuje. Je prínosné rozširovať ľuďom obzory o súčasnom tanci i novom cirkuse. Verím, že aj tento ročník si užije náročný divák aj úplný laik, ktorý so súčasným tancom nemá veľké skúsenosti a zistí, že tanec nie sú len “cickaté” čaje za Darinkou.


Robo a Diana sa budú podieľať aj na 3. ročníku festivalu. Stretni ich už od 20. – 22. augusta 2020 v Košiciach. Permanentku na celé podujatie si zakúpiš tu a jednotlivé podujatia nájdeš v našom programe.

151 views0 comments
logo pst.jpg

©2020 by Move Fest Košice 2020

  • Facebook
  • Instagram