top of page

Dramaturgička Katarína Rampáčková o košickom tanečnom festivale Move Fest

Updated: Oct 7, 2020

Katarína Rampáčková je choreografka, improvizátorka, tanečná aktivistka a spoluzakladateľka PST – Priestoru Súčasného Tanca. Porozprávala nám o tanečnom festivale Move Fest, jeho začiatkoch, ale aj o jeho nadchádzajúcom ročníku, ktorý sa venuje téme Dialóg. Prečítaj si tento zaujímavý rozhovor.


Čo je MOVE Fest a ako to všetko začalo?

Move Fest je festival súčasného tanca, fyzického divadla a nového cirkusu. Už v roku 2016 sme zorganizovali nultý ročník Festivalu tanečného filmu – Premietanec. Rok na to sme však na neho nedostali finančnú podporu. Ocitli sme sa vo fáze kedy sme nevedeli čo ďalej. V roku 2017 oslovil Move Fest Ostrava Tabačku Kulturfabrik, či by nemali záujem organizovať tento festival v Košiciach. V Ostrave už fičal 5 rokov a mal veľký úspech. Nás, PST – Priestor Súčasného Tanca, oslovili ľudia z Tabačky Kulturfabrik s tým, že oni by radi mali takýto festival u nich a išli by do toho s nami ako partneri, zabezpečili by priestor a techniku a my by sme sa postarali o dramaturgiu, produkciu a celý fundraising. Pre nás to v tom čase bola veľmi lákavá ponuka. Zvlášť, keď sme s organizátormi Move Fest – Cooltour Ostrava – mali aj priateľské väzby a pozitívne profesijné skúsenosti. Samé by sme do toho nešli, no takto v tíme nám to prišlo jednoduchšie, aj keď sme s organizáciou tanečných festivalov nemali skúsenosti.Si performerka, improvizátorka, choreografka, tanečná aktivista, pedagóg, spoluzakladateľka PST – Priestoru súčasného tanca, dramaturgička festivalu. Ktorá z týchto rolí u teba v súčasnej dobe dominuje?

Počas karantény som hlavne zastrešovala rolu dramaturga festivalu a produkčnú našich ostatných aktivít. Taktiež som mala online tanečné hodiny s deťmi v Barcelone a skúšky s fínskou inkluzívnou skupinou tanca KAAOS Company ako choreografka. Teraz je to hlavne dramaturgia a produkcia. V auguste sa to zmení a budem hlavne v roli tanečného pedagóga. Budem viesť tanečný workshop pre mladých Komunikujme inak a intenzívny workshop kontaktnej improvizácie Dialóg tiel III v Košiciach. Taktiež organizujeme kreatívny tábor Stromy pre deti, tiež v Košiciach.Pochádzaš z Košíc, žiješ a pôsobiš v Barcelone. Ako si sa do Barcelony dostala?

Lietadlom! :) Ale nie, do Barcelony som sa dostala prvýkrát v rámci programu Erasmus, ešte počas štúdií na HAMU v Prahe. Medzitým som žila vo Florencii a pôsobila ako tanečný pedagóg a choreograf v tanečnej škole Danzaria v Montevarkách. Žiť v Barcelone som sa rozhodla v roku 2015, keďže môj syn má katalánskeho ocka a rozhodli sme sa, aj keď sme už spolu nežili, že ho budeme vychovávať spoločne, v jednom meste. Takže začalo to tancom, no a v konečnom dôsledku ma späť do Barcelony priviedli rodinné záležitosti.Ako ovplyvnila pandémia tvoju prácu a tiež organizáciu festivalu?

Veľmi ju ovplyvnila. S odstupom času to vnímam pozitívne, keďže sme mali viac času reflektovať a prehodnotiť budúce fungovanie nášho občianskeho združenia PST – Priestoru Súčasného Tanca. Mali sme aj čas na pokojnejšie nastavenie, čo človek pri ruchu každodenných udalostí nestíha. Taktiež sa mi presunuli projekty do online priestoru – mala som online skúšky predstavenia, tanečné hodiny. Jeden veľký medzinárodný projekt Sound in the Silence, ktorého som súčasťou, sa celý preniesol do onlinu. Do budúcna možno ušetrím energiu a životné prostredie a nebudem až tak veľa cestovať. Čo je však úplne jasné je, že moja práca nemôže byť 100% online. Ľudský faktor je veľmi dôležitý. Dotyk, zdieľanie toho istého fyzického priestoru, tanečné vibrácie, 5D dimenzia... to všetko môže byť len sčasti online.Ja mám rada živý svet a bola som veľmi proti virtuálnemu, no človek si po podobnej skúseností uvedomí, že je veľa vecí, ktoré sa dajú robiť inak, ako ma zabehnuté.“ – Katarína Rampáčková


Tohtoročný Move Fest má ústrednú tému DIALÓG. Čo môžeme očakávať?

Dialóg rôznych performatívnych žánrov: netradičný kabaret, choreograficko-performatívna výstava, predstavenie nového cirkusu, tanečno-pohybové predstavenie pre deti. Dialóg tanca, pohybu s divadelným priestorom, verejným priestorom, galériou. Dialóg medzi divákmi, ktorí prídu na Move Fest a divákmi, za ktorými Move Fest príde. Dialóg medzi umelcami a divákmi. Dialóg mesta a pohybu.Festival sa presunul kvôli pandémii viac-menej do exteriéru. Ako to ovplyvní jednotlivé predstavenia a sprievodné akcie. Na čo sa môžeme tešiť?

Celý festival dostane letný nádych. Na workshope fyzického divadla sa nebudeme pariť na sále, no budeme na čerstvom vzduchu v Mestskom parku. Detské predstavenie bude v parku v Kasárňach/Kulturparku, čo dodá deťom aj rodičom väčšiu pohodu ako v divadelnej sále. Choreograficko-performatívna výstava prebehne vo VUNU Gallery. Diváci sa budú môcť voľne pohybovať medzi miestnosťami. Predstavenie nového cirkusu bude s voľným sedením po sále, netradičný kabaret so stolíkmi. Sprievodné programy, akými sú Pecha Kucha, Danceoke či Shake it off, prebehnú vonku. Rovnako to bude aj s premietaním tanečného filmu. Môžete sa tešiť na rozpohybované dni plné tanca. Veľa uvidíte a vyskúšate na vlastnej koži.Katarína Rampáčková má absolvovanú švajčiarskú vysokú školu pohybového herectva – Scuola Teatro Dimitri a magisterské štúdium choreografie z HAMU v Prahe. Venuje sa súčasnému tancu 22 rokov. Tvorí predstavenia, učí a momentálne žije v Barcelone. Zároveň pôsobí ako pedagogička a choreografka na talianskej škole Danzaria v Montevarkách. Venuje sa kontaktnej improvizácii, inkluzívnemu tancu, tvorbe predstavení. Posledne vytvorila tanečné predstavenie pre deti JUMIKA a tanečné predstavenie inkluzívneho tanca Body Recognition. S Miškou Sabolovou spolu vedú v Košiciach PST – Priestor Súčasného Tanca, ktorý okrem vzdelávacích aktivít, produkuje predstavenia a organizuje každým rokom festival Move Fest. V organizačnom tíme má na starosti dramaturgiu.


287 views0 comments
bottom of page