top of page
Kobro_premiera_012_web_fotPatMic.jpg

Interaktívne tanečné predstavenie

KOBRO_SPACES

27. máj 2022 | 20:00

Tabačka Kulturfabrik (Veľká sála)

Sztuka Nowa (PL)

Katarzyna Kobro – umelkyňa a revolucionárka v teórii sochárstva, predstaviteľka európskej avantgardy. Jej dizertačná práca z roku 1931 s názvom Kompozícia Priestoru: Kalkulácia Priestoru-Času Rytmu, vypracovaná spolu s Władysławom Strzemińskim, sa stala východiskom pre prácu na vytvorenie medzinárodného interaktívneho predstavenia KOBRO_SPACES.

 

Po formálnej stránke sa práca na predstavení stala tímovou skúsenosťou a jej cieľom bolo nájsť model, ktorý by umožnil preniesť teoretické úvahy o podstate a funkcii sochy z avantgardného myslenia do súčasných performatívnych, choreografických a sociálnych jazykov.

 

Performatívny výskum cieľov medzivojnovej avantgardy kladie dnešným umelcom otázku: je ešte možná komunitná skúsenosť?

 

Režisér Dawid Żakowski hovorí o predpokladoch tohto konceptu takto: „Radi by sme vytvorili performatívny priestor otvorený aj pre diváka. Inštalácia pozostáva z nedefinovaného pohybu divákov a pohybu performerov – štruktúrovaného a determinovaného rámcom časopriestoru, navrhnutým choreografmi. Tento spoločný exponent vytvorí akýsi algoritmus správania, presunov, migrácií. Pôjde o interaktívne predstavenie, ktorého zápis budeme môcť sledovať na mape pohyblivých prvkov umiestnených v priestore.“

 

KOBRO_SPACES je súčasťou medzinárodného projektu Embodied Ideas, v rámci ktorého združenie Sztuka Nowa v spolupráci s PST – Priestorom Súčasného Tanca (Košice, Slovensko), Move Ostrava (Ostrava, Česká republika), Ziggurat Project (Budapešť, Maďarsko) realizuje výskum dedičstva avantgardy v krajinách Vyšehradskej skupiny.

Projekt je spolufinancovaný hlavným mestom Varšava, Divadelným ústavom v rámci programu OFF Polska, Ministerstvom kultúry a národného dedičstva Poľskej republiky, vládami Českej republiky, Slovenska, Maďarska a Poľska v rámci Medzinárodného Vyšehradského Fondu.

Partneri: Move Ostrava (CZ), PST – Priestor Súčasného Tanca (SK), Projekt Ziggurat (HU), Múzeum umenia v Lodži, Divadlo Szwalnia, Kultúrne centrum Ochocki OKO, Škola (PL)

Koncept a réžia: Dawid Żakowski

Kurátorstvo: Zofia Urszula Komasa

Dramaturgia: Patrycja Babicka

Choreografia: Kat Rampáčková (SK), Martin Talaga (CZ), Agnieszka Kryst (PL); Jana Ryšlavá (CZ)

Performeri: Borys Jaźnicki, Paweł Mandziewski, Michał Tokarski a špeciálny hosť

Hudba: Kasai, Agim

Video: Kristóf Szabó (HU)

Svetlo a priestor: Tadeusz Perkowski

Kostýmy: ZUK Studio

Produkcia: Ive Ostrowska Karolina Dziełak-Żakowska / Nowa Sztuka Association

Kurárorská spolupráca: Katarzyna Słoboda, Muzeum Sztuki v Łódži

Grafika: Krystyna Engelmayer Urbańska

bottom of page