Enter Achilles

DV8 / UK

Premietanie tanečného filmu

Enter Achilles je tanečno-divadelné predstavenie vytvorené kolektívom DV8 Physical Theatre, na ktorého réžii sa podieľal Lloyd Newson. Predstavenie bolo prvýkrát uvedené 7. júna 1995  v viedenskom Festwochen.

 

Predstavenie v celkovej dĺžke 75 minút skúma mužskosť a naše vnímanie stereotypického „chlapa“. V temnej, zaprášenej britskej krčme sa skupina mužov zhromaždila okolo rozpadávajúcich sa jukeboxov, s pivom v jednej ruke a cigaretou v druhej. Toto fyzické divadelné predstavenie založené na pohybe a tanci odhaľuje neistoty a zraniteľnosť mužov. Pojem rod sa skúma prostredníctvom pochopenia toho, čo považujeme za „(ne)dostatočne mužné“. Dané uvažovanie je zastúpené gestami a pohybom interpretov, čo je známa technika spájajúca sa s prácou Newsona a DV8. Pri pohľade na súvislosti s mužskými vzťahmi, priateľstvami a identitou sa predstavenie snaží poukázať na boj o to byť „skutočným“ mužom. Dielo je skúmaním sústreďujúcim sa na komplikácie spojené s existenciou v mužskom svete. 

 

V roku 1995 Newson spolupracoval s režisérkou Clarou van Goolovou na prerobení predstavenia  do filmovej podoby. Výsledné dielo, ktoré bolo premietané na mnohých filmových festivaloch po celom svete získalo množstvo ocenení vrátane ceny Emmy Award za herecké umenie v roku 1997.

Nové predstavenie vzniklo v spolupráci s Ballet Rambert a Sadler's Wells a tešilo sa svetovej premiére na festivale Adelaide v marci 2020.

logo pst.jpg

©2020 by Move Fest Košice 2020

  • Facebook
  • Instagram